Rubin

Ásványnév Változat és kereskedelmi nevek Képlet Kristályrendszer

Amit a rubinról tudni érdemes…

A rubin a korund ásvány vörös változata. A korund teljesen tiszta formában színtelen, de a szerkezetébe beépülő króm (Cr3+) ionnak köszönhetően vörös színe lesz. A króm egyben látványos, élénkvörös fluoreszcenciát is okoz a rubinban. 

A rózsaszíntől a mélyvörösig számos árnyalatban előfordul. Legszebb színű és legjobb tisztaságú példányai drágakőként nagyon értékesek is lehetnek. Keménysége miatt rendkívül kedvelt alapanyag. A Mohs skálán a gyémánt után a 2. legkeményebb ásvány, ezért ékszerbe foglalva tartós és nem kopik.

Az iparban természetes vagy szintetikus porát csiszolásra használják. Készülnek belőle hőálló árgyak magas olvadáspontja miatt. A lézer technológia alapja volt a rubin, mint erősítő közeg. Mivel kis hullámhossz tartományon lumineszkál ezért nagyon jó volt monokromatikus lézerek készítéséhez. Így terjedt el a vörös lézer. A lézerekhez a természetes rubin már nem volt elég tiszta, ezért a szintetikus korund gyártás is fellendült.

A drágakő mindőségű rubinnak sokszor utánzatai illetve szintetikus alternatívái vannak. A szintetikus rubin, nagy mennyiségű ipari felhasználása miatt az ékszeiparban is elterjedt. Színe keménysége és optikai tulajdonságai megegyeznek a természetes rubinéval, így nagyon nehéz elkülöníteni. A nagyon jó minőség olcsón gyanús kell legyen. Használnak még vörös üveget, amit első sorban a fluoreszcencia hiányáról és keménységéről tudunk felismerni. Az üveg a korund 9-es Mohs keménységéhez képest is csak 4 és 6 között mozog.

A természetes rubin kristályoknak nincs utánzatuk, nem összekeverhetőek más nem természetes anyagokkal. A korund trigonális (hármas szimmetriájú) kristályrendszerben kristályosodik ezért vagy háromszögletú, vagy hatszöglelű kristályformákat figyelhetünk meg. Gyakran látunk hatszögletű hordó alakú formákat, ami nem azt jelenti, hogy az ásvány hexagonális, hanem azt hogy a hármas ismétlődik. Erre a véglapokon gyakran látható természetes háromszög minta is utal.

Forrás: Az Ásványos

A Szent Korona drágakövei: https://mttmuzeum.blog.hu/2016/12/08/megfoghatatlan_szimbolumok_a_szent_korona_dragakovei

Látható fényben
365 nm-es UV fényben

A rubin spirituális tulajdonságai

A rubin kiválóan hat az energiára. Életerőt, energiát és kiegyensúlyozottságot biztosít, de olykor túlingerelheti az érzékeny vagy ingerlékeny embereket. Fokozza az életszenvedélyt, de sosem önpusztító módon. Serkenti a szívcsakrát, és egyensúlyban tartja a szívet. Arra bátorít, hogy a boldogságot kövessük. Erőteljesen páncélt biztosít az asztrális támadás és a szív energiájának vámpírjai ellen. Elősegíti a pozitív álmokat és a tiszta vizualizációt, élénkíti a tobozmirigy működését. A rubin a bőséget hozó kövek közé tartozik, valamint segít is megtartani a gazdagságot és a szenvedélyt.

Pszichológiailag: a rubin átalakítja a haragot és a negatív energiát, s eltávolít az utunkból mindent, ami negatív. Elősegíti a dinamikus vezetést.

Mentálisan: pozitív és bátor gondolkodásmódot biztosít. A rubin hatása alatt az elmét fokozott tudat és kitűnő figyelem–összpontosítás teszi még élesebbé. Védelmet nyújtó hatásának köszönhetően a vitákban erősebbé tesz.

Érzelmileg: a rubin dinamikus. Szenvedéllyel tölt fel, és lángra lobbantja az elragadtatást. Társaságkedvelő kő, vonzza a szexuális aktivitást.

Fizikailag: legyőzi az aggódást és a letargiát, potenciát és életerőt biztosít. Ellenben csillapítja a hiperaktivitást.

Gyógyhatása: a rubin méregteleníti a testet, a vért és a nyirkot; jótékonyan hat a lázra, a fertőző betegségekre és a nem megfelelő véráramlásra. Rendkívül előnyös a szívre, valamint a keringési rendszerre. Serkenti a mellékveséket, a veséket, az ivarszerveket és a lépet.

Forrás: Judy Hall Kristálybiblia